priroda_web

Příroda k vám domů

Máte rádi přírodní materiály a chcete se jimi obklopit i u vás doma? Dolaďte svůj interiér lněnými závěsy, hedvábnými záclonami, bavlněnými polštáři a tapetami s palmovými vlákny nebo vlákny sisalu či abaky. Naše nabídka je široká a jistě si vyberete.

Přírodní vlákna – základní rozdělení

Chcete-li začít s výběrem, zde jsou základní informace o přírodních vláknech a typy k některým z nich.

Máme dvě skupiny, do kterých dělíme přírodní vlákna. První kategorii tvoří rostlinná vlákna. Podle toho z jakých částí rostlin se získávají máme vlákna lýková (len, konopí, juta, ramie), ze semen (bavlna, kapok, kokosové vlákno) a z listů (sisal, abaka). Druhou skupinou jsou živočišná vlákna. Sem patří vlákna ze srsti (ovčí vlna, mohér, kašmír) a sekretů hmyzu (hedvábí).

Lněné látky

Len je nejstarší materiál, ze kterého člověk začal vyrábět látky pro nejrůznější účely. V poslední době zažívá len velký návrat. Lněná látka má svou charakteristickou strukturu, je chladivá a jemná na dotek, dobře snáší i namočení.

Na druhou stranu se snadno mačká, její výroba je náročná a drahá. Jedná se o exkluzivní zboží, které oživí váš interiér. Pokud byste chtěli lněné látky ve svém domově, ale máte strach o jejich údržbu, doporučujeme využít možnosti vybrat látku se směsí přírodních lněných vláken a polyesteru. Látka si zachová svůj přírodní vzhled, ale je pružnější, tedy méně náchylná na pomačkání. Zkuste nahlédnout do našich kolekcí firem Castello del Barro, Jim Thompson, Sahco, Designers Guild, Heco a dalších.

Lehký lněný závěs je ideální varianta na ochranu proti letnímu žáru.
Lehký lněný závěs je ideální varianta na ochranu proti letnímu žáru.

Lněný závěs s květinovým potiskem rozzáří interiér.
Lněný závěs s květinovým potiskem rozzáří interiér.

Bavlna

Jakmile se lidé naučili zpracovávat vlákna bavlny, nejprve ručně, v 18. století pak i strojně, došlo k značnému nárůstu spotřeby bavlny. Bavlna je na rozdíl od lnu velmi odolná (v tahu i oděru), je navíc velice příjemná na dotek, dokáže nasát velké procento vlhkosti, hodí se proto např. na ložní prádlo či čalounění. Velká obliba je ale v poslední době také užití těchto látek v podobě závěsů.

Hedvábí, kašmír

Další možnosti jsou ze světa zvířat. Jedná se o kašmír, což je textilní materiál získávaný z kašmírské kozy. Kašmírové vlny jsou velmi jemné, měkké a příjemné na dotek. Kašmír skvěle drží tvar, nevytahá se, nevybledne. Je jednou z nejluxusnějších a nejdražších látek společně s hedvábím, které se získává z bource morušového. Hedvábí je lehké, jemné a pevné, snadno se barví, je však náchylné na světlo, proto se doporučuje podšívka.

Sisal, abaka, palmové vlákno a další speciální vlákna

Další možností, jak přiblížit domov přírodě je vyzkoušet některou ze speciální tapet. Specializují se na ně společnosti Elitis, Casamance nebo Omexco. Abaka, někdy nazývané manilské konopí, je vlákno z listů banánovníku. Sisal je zase textilní vlákno, které se získává z listů agáve sisalové.

Sisal, abaka, palmové vlákno a další speciální vlákna
K doladění celkového dojmu interiéru přírodními materiály, můžete vybírat např. dřevěné rolety, koberce, polštáře s husím či kachním peřím, běhouny, ubrusy, prostírání, dekorační předměty, ratanový nábytek, tapety z pravých kůží atd. Navštivte některý z našich showroomů ve vašem okolí a nechte si poradit.

Kontaktujte nás Kontaktujte nás