NOVINKY_WEB

Nové bezpečnostní normy

Dítě je zvídavé a vynalézavé a různé pohupující se věci je lákají a u stínící techniky jsou to právě ovládací řetízky a šňůry. Nové normy zajišťují nový stupeň jejich bezpečí.

Na základě zkušenosti evropských zemí a incidentů, kdy skutečně došlo k uškrcení malých dětí na ovládacích řetízcích, vstoupily v platnost 1.9.2014 tři nové evropské normy, které specifikují technické požadavky na ovládání vnitřní (interiérové) stínící techniky, mezi kterou patří různé typy rolet a žaluzií.

Nové evropské normy jsou označovány:

  • – EN 13120/A1 “Vnitřní clony – funkční a bezpečností požadavky”
  • – EN 16434 “Vnitřní clony – ochrana před nebezpečím uškrcení – požadavky
    a zkušební metody pro bezpečností zařízení”
  • – EN 16433 “Vnitřní clony – ochrana před nebezpečím uškrcení – zkušební
    metody ” .

Varování - bezpečnost dětíZ těchto norem vyplývá povinnost výrobců označovat výrobky varovnými štítky, že výrobek obsahuje části, které jsou nebezpečné pro děti. Nařizuje výrobci také dodání bezpečnostních prvků s montážním návodem a také nařizuje délku řetízků (šňůr) vzhledem k délce stínícího systému a vzdálenosti od země pro prostory, kde se mohou vyskytovat děti.

  • – Pokud je výška výrobku > 250 cm, tak musí být ovládání o 150 cm kratší než je výška stínícího systému,
  • – jestliže je výška výrobku <= 250 cm, tak max. možná délka ovládání je <= 100 cm
  • – dále ovládání musí být v minimální výšce 150 cm od země

Bezpečností opatření je realizováno dvěma způsoby a to buďto pevným napínacím systémem, který dovoluje ovládání žaluzie a zároveň minimalizuje možnost vzniku různých smyček.

Bezpečnostní napínací systém řetizku

Dále je řešeno zabezpečení speciálním řetízkem, který se při působení váhy > 6 kg po dobu 5 s automaticky přetrhne.

Upozornění přiložené k výrobkuPro prostory kde se nevyskytují děti, jako jsou průmyslové a kancelářské prostory, tak vyplývá povinnost označovat výrobek, že je určen pro prostory kde se nepředpokládá výskyt dětí.

 

 

Dodávané výrobky od diamond design vždy respektují nejnovější evropské normy a jsou pro vás zárukou bezpečí, že neohrozí vaše zvídavé děti. Pokud byste se rádi dozvěděli více informací o bezpečnostních prvcích, tak kontaktujte některý z našich showroomů, kde se o váš dotaz postará náš profesionální tým.