NOVINKA-OVLADANI-WEB

Jak vybrat motorické ovládání interiérového stínění

Možnosti pohonu

Pro motorický pohon interiérového stínění lze použít motory napájené 12/24 V nebo 230 V, ale také bateriemi. Dále lze zvolit variantu s drátovým nebo s bezdrátovým ovládáním.

Ovládání

Při drátovém ovládání je třeba pevně umístit ovladač například na zeď, podobně jako vypínač na světla. V případě bezdrátového ovládání dostanete dálkový ovladač, kterým můžete ovládat každou roletu zvlášť, nebo si můžete ovladač naprogramovat pro více rolet současně. Existuje i varianta bezdrátového ovládání umístěného na zdi v kombinaci s dálkovým ovladačem, možnosti jsou bohaté. I v případě drátového ovládání je zde pozdější možnost používat dálkový ovladač a to například tak, že namísto pevného ovladače na zdi se použije externí přijímač, který slouží současně jako tlačítkový přepínač a také jako přijímač signálu z dálkového ovladače.
Nejsou opomenuty ani moderní technologie, díky kterým lze celou domácnost ovládat také aplikací v mobilním telefonu či tabletu.

Příklady dálkových ovladačů

Příklady dálkových ovladačů

Kdy zvolit jaký motor

Ideální stav je, když se s motorickým ovládáním stínění počítá již při plánování nové výstavby a při provádění elektroinstalací se přivede potřebná kabeláž k místu budoucího stínícího prvku.
Velké množství bytů a domů je ovšem rekonstrukce staršího objektu, nebo se majitelé rozhodnou pro interiérové stínění až po dokončení stavby, kde by přívod napájení znamenal větší stavební zásah.
V tomto případě je zde možnost využít motor na 12/24 V, kde není nutnost přivádět silný kabel, ale jen slabou dvoulinku, kterou je snadnější někde ukrýt. Ale ani toto řešení není mnohdy ideální.

Výměna baterií u rolety je velmi snadná

Výměna baterií u rolety je velmi snadná

Existuje ale i elegantnější způsob a to v podobě motoru napájeného bateriemi. Mnozí se ptají, jak je to s životností. Například u látkových rolet při běžném provozu je nutná výměna baterií jen každé 2-3 roky. Za svoji dlouhou životnost vděčí baterie rafinované soustavě vyrovnávacích pružin, které snižují hmotnost látky a tím pádem snižují spotřebu energie. Tento typ rolet lze ovládat buď dálkovým ovladačem, nebo tahem za samotnou roletu.
Další možnost bateriového pohonu je s integrovanou baterií, kterou je třeba po vybití nabít dodanou nabíječkou.
Vždy záleží na konkrétní nabídce každého výrobce stínící techniky.

Výhody elektrického pohonu

Volba motorického pohonu zvýší nejen komfort ovládání, ale také estetickou stránku interiéru. Motor je totiž umístěn tak, aby nebyl vidět, nebo je přímo ukryt v samotném stínícím prvku. Tím pádem odpadá jakékoliv další ovládání, které by mohlo narušovat „čistotu“ interiéru.

Trubkový motor pro roletu a Motor pro ovládání závěsu

Trubkový motor pro roletu a Motor pro ovládání závěsu

Závěr

Motoricky může být ovládaná většina současných stínicích prvků. Jisté omezení se naskýtá při napájení bateriemi, kde je omezení například maximálními rozměry nebo obecně hmotností prvku. Nejběžnější použití bateriového napájení je u látkových rolet, ale lze je použít i pro římské rolety, rolety den a noc, nebo pro závěsy.
Pro přesnější informace není nic jednoduššího, než kontaktovat naše odborné obchodníky, kteří Vám rádi poradí s výběrem nejvhodnějšího systému.