Designové záclony

Designové záclony

Záclony jsou jednou z nejrozšířenějších bytových textilií.
Co to je záclona
Možnosti využití
Materiály – vlákna a textilie
Efekty a vzory na záclonách
Čemu se při výběru záclon vyvarovat
Jak záclony udržovat
Řasení – klasické
Řasení – speciální
Profesionální zpracování
Ozdobné prvky
Závěsné systémy
Ovládání

Co to je záclona?

Designove_zaclony_1 Designove_zaclony_2 Záclony jsou jednou z nejrozšířenějších bytových textilií. Společně se závěsy dotvářejí celkový dojem z interiéru. Jsou jakousi dekorační kulisou, nejvíce vnímanou součástí interiéru. Proto bychom jejich výběr neměli podceňovat.     Dle hustoty vazby a řasení dokážou zabránit nežádoucímu pohledu zvenčí a zároveň poskytují dobrou viditelnost směrem ven. Pokud potřebujete opravdu dokonalé zastínění místnosti, doporučujeme kombinovat záclony se závěsy, nebo roletami. S tím vším vám na našich showroomech diamond design rádi pomůžeme.     Potřeba záclon je nejvíce dekorativní. Lze jimi výtvarně dotvořit okna a zútulnit interiér. Záclony interiér prosvětlují, rovnoměrně rozptylují přímé denní světlo, které vniká do místnosti. V případě barevných záclon denní světlo zabarvují, čímž ovlivňují vnímání předmětů, a nevědomky tak působí na naši náladu.

Možnosti využití

Designove_zaclony_3 Designove_zaclony_4Záclony lze v interiéru zavěsit samostatně nebo kombinovat s dalšími stínicími prvky.   Záleží na tom, zda jsou záclony pověšené před okny s výhledem do krajiny, nebo zahrady, nebo zda vaše okna směřují přímo proti oknům sousedů, či do ulice.   Pro větší stínící efekt a ochranu soukromí se používají záclony s hustější strukturou. Zajímavého efektu, kterým zabráníme nechtěným pohledům a interiér ozvláštníme, je vrstvení více či méně průsvitných látek.   Můžeme použít dvě látky v kontrastních barvách nebo dvě až tři látky v různých tónech jedné barvy, tzv. „tón v tónu“.         Záclony nemusí zakrývat celý prostor okna. I zde platí, že jimi můžeme zakrýt nepěknou část výhledu z okna a pomocí ozdobných šňůrek a úvazů, nebo jen vtipným aranžmá, stáhnou k jedné straně okna. Pokud je váš interiér zařízený ve venkovském stylu, nebo potřebujete zastínit podkrovní okna, je možné využít tzv. kavárenských záclonek, které se umísťují na tyč do poloviny nebo třetiny okna.

Designove_zaclony_5Designove_zaclony_6Zajímavým funkčním i estetickým prvkem je oddělení funkčních zón v interiéru pomocí vzdušných záclon. I zde je dobré kombinovat tóny jedné barvy nebo kombinovat různé barvy odpovídající jednotlivým funkčním zónám v místnosti. Posuvné záclony lze použít rovněž jako flexibilní posuvné dveře.   Romantický nádech vaší ložnice umocní průsvitné záclony aranžované na nebesích postelí, nebo z nich můžete vytvořit opravdový, hustě řasený, stylový, zámecký baldachýn. Nápaditě řasená záclona na tyči jako dekorativní čelo postele je rovněž zajímavým interiérovým prvkem. Neobvyklé není ani aranžování záclon v koupelnách. Díky použití vhodného materiálu, v tomto případě co největšího obsahu polyethylenu, vaše koupelnová záclona odolá i vlhkosti.     Naši designeři řešili nejrůznější požadavky klientů. Lehounkými záclonami lze v letních měsících vyzdobit balkony a terasy tak, že si budete připadat jako na dovolené u moře. Realizovali jsme již několik požadavků na dekoraci svatebního obřadu a následné hostiny v interiéru i exteriéru. V takových chvílích je aranžmá lehounkých, originálních záclon opravdu na místě. Zajímavá je také spolupráce s divadly a kulturními institucemi, kde aranžované záclony a závěsy dotváří výsledné dojmy z výstav, divadelních her, recepcí a dalších společenských událostí.

Materiály – vlákna a textilie

Designove_zaclony_7_8_9 Záclony mohou být vyráběny z přírodních i syntetických vláken. Ponejvíce je používáno polyesteru, polyakrylu, viskózy, hedvábí, bavlny, lnu a jejich směsí. Příze a textilie mohu být opatřeny úpravami snižujícími jejich vznětlivost, hořlavost a špinivost. Oblíbeným materiálem pro záclony je organza, luxusní tkanina hustě tkaná z velice jemných vláken. Je charakteristická svým leskem. Elegantně působí ušlechtile bílá, exkluzivně vypadají hladké organzové záclony hýřící barvami. Pokud je vzorovaná, motivy jsou na ni vypalovány. Záclony z ní jsou lehké, splývavé a průsvitné.   Nejčastěji používaným materiálem je voál. Oproti organze má hrubší strukturu, je odolnější, lépe se udržuje a je cenově dostupnější. Jeho lesk ale není tak výrazný a voálové záclony jsou méně průhledné než záclony voálové. Pro svoji praktičnost a příznivé ceny se často používají v místech s velkou spotřebou záclonových materiálů. V hotelech a restauracích, konferenčních a společenských sálech.       Pokud upřednostňujete přírodní vzhled záclony, měli byste sáhnout po batistu. Batistové záclony jsou tkané v plátnové vazbě a vypadají jako jemné přírodní plátno, i když v dnešní době jsou z polyesterového materiálu. Jsou méně průhledné a často se používají v interiérech zařízených v country a rustikálním stylu. Není to ale pravidlem.   Velmi vzdušně působí záclony z mušelínu. Je to poloprůsvitná, jemná tkanina v plátnové vazbě, někdy může být i potisknutá. Pravý mušelín se vyrábí z bavlněné, někdy i z vlněné česané příze a je velmi náročný na údržbu. Proto máme v nabídce mušelín také ze syntetiky.

Efekty a vzory na záclonách

Designove_zaclony_10Designove_zaclony_10aZajímavého designového efektu nemusí být dosaženo pouze hrou s barvami. Efektů na textilii je možné dosáhnout už při její výrobě nebo následnými úpravami. Mnohé záclony mají ve své struktuře vetkávané hrubší nebo barevné nitky, jiné jsou dekorované bordurami nebo plošnými vzory různých velikostí.   Vzory na textiliích se vyplétají, vytkávají, vyšívají, mohou být na látce natištěné, vypalované do její struktury, nebo vytvořené působením chemikálií (crash efekty na vybraných látkách).     Záclony s pomačkaným – crash – efektem jsou praktické na údržbu. Nesmějí se totiž žehlit, aby neztratily svůj charakteristický vzhled. Své obdivovatele si najdou také záclony s průstřihy a průhledy, nebo záclony připomínající sítě s velkými oky.

Čemu se při výběru záclon vyvarovat

Designove_zaclony_11Designove_zaclony_12Každý zná pocit, když si u prodejce vybere materiál (na cokoli), je se sebou velmi spokojený … až do chvíle dokončení realizace daného projektu. Přinášíme několik rad, jak tomuto pocitu předejít. Prvním krokem je kontaktovat nás na některém ze showroomů. První schůzka může proběhnout právě tam.   Není ovšem nutné a mnohdy ani žádoucí vybrat již konkrétní materiál, barvu nebo barevnou či materiálovou kombinaci přímo tam, a ještě „jen tak po paměti“. Tím, samozřejmě, nepodceňujeme vaše smysly ani paměť. Náš designer si vaši představu vyslechne, pak s vámi váš interiér navštíví a navrhne možné varianty textilního stínění odpovídající vašim požadavkům, ale i „požadavkům a potřebám interiéru“, který by měl být vždy chápán a vnímám celostně.   – vybraná barva, materiál nebo vzor narušují kompozici interiéru. Neladí a nehodí se k nábytku ani k dalším textiliím v interiéru použitým.   – vybrané materiály, např. na záclonu a na závěsy, odpovídají nejnovějším trendům. Vypadají skvěle, bohužel ne spolu.   – záclony jsou málo řasené a ani náhodou nevypadají jako na vybraném obrázku. Záclona nedosahuje ani k parapetu, nebo naopak závěs mající býti v podlahové délce se válí po podlaze a supluje funkci hadru na podlahu. Náš specialista vám přesně spočítá spotřebu materiálu. V případě řasení záclony se objednává i dvoj a trojnásobek šíře. Záleží na požadavku řasení.   – vaše záclona v ložnici působí velmi vzdušně, romanticky a étericky. Od doby, co jste si ji pořídili, váš soused odnaproti přestal večer zapínat televizi. V některých případech je dobré v interiéru kombinovat více stínicích prvků, nebo praktickou stránku věci upřednostnit nad estetickou a zvolit méně průhledný materiál. Na toto vše by měl myslet náš designer při zpracovávání nabídky pro vás.   – je vaše okno, řekněme, „přeexponované“. Nabízíme celou škálu dekorativních prvků, jako jsou úvazy, ozdobné šňůry a střapce. Není ale dobré přehánět to s detaily. Méně je někdy více. I v tomto případě je vám náš designer nápomocen.   – závěsná tyč sice pojmula veškerý objem vaší záclony i závěsu, okno však stále vypadá jako zastíněné a denní sluneční světlo do interiéru nevstupuje. Spočítáme a navrhneme vám rozměr a správný typ závěsového systému. Existují jistá pravidla používání délky těchto systému a je třeba vždy zohledňovat charakter požadované záclony a závěsu.

Jak záclony udržovat

Designove_zaclony_13Záclony pereme jen ve vlažné vodě o teplotě 30°C. Ideální je prát záclony ručně. Při praní v pračce volíme program pro praní jemného prádla, případně speciální program na záclony, pokud jej vaše pračka nabízí. Je také možné poskládat záclonu do prací síťky a prát ji v ní. I když jsou záclony jemné, nesnažíme se vyprat záclony z celého domu najednou. Ideálně záclony z jednoho většího nebo dvou menších oken. Na trhu naleznete prací prášky určené přímo pro praní záclon. V případě barevných vzorů je dobré použít kvalitnější prací prášek na barevné prádlo.   Záclony raději neždímáme, aby se nezmačkaly a neponičily. Pouze v některých případech výrobce radí použít odstředění v délce několika vteřin, abychom záclony zbavili vody. Je ovšem nutné mít pračku s ručním spouštěním a ručním vypínáním odstřeďování.   Je obecně známo, že pokud se chcete vyhnout žehlení záclon, pověsíte je ještě za vlhka a ony se vyvěsí. Neplatí to obecně, vždy záleží na materiálu. Vůbec se nežehlí síťované a především crashové záclony, u kterých bychom žehlením nebo jemným napařováním o pomačkaný vzhled trvale přišli. Pokud byste na nich měli sklad, pověste je a ony se vyvěsí, nebo je znovu navlhčete a pověste vlhké. S nutností žehlit se setkáte u některých organzových záclon. Mnohdy nepomůže ani napařování v zavěšeném stavu a záclony je nutné přežehlit klasicky s vyvinutím jistého tlaku. Vždy na nejnižší stupeň teploty žehličky.   Pokud si s údržbou vašich záclon a závěsů nejste jisti, obraťte se na profesionální čistírnu, kde se vám o váš bytový textil postarají.

Řasení – klasické

Designove_zaclony_14V dnešní době je pro řasení záclon téměř nezbytné používat řasící stuhy. Pro použití na záclonách bývají většinou transparentní. Našívají se na horní kraj záclony z rubní strany a pomocí stahovacího provázku v krátké chvíli vykouzlíte profesionálně zřasenu záclonu. Nabízeny jsou v různých šířkách a provedení. Jsou opatřeny nenápadnými poutky, za která se přichytí na jezdec nebo jiný závěsný element, který je součástí závěsného systému záclony.   Základním typem je univerzální řasící stuha. Při jejím použití si hustotu zvlnění nastavujete sami dle potřeby. V nabídce našich dodavatelů jsou ale nejrůznější typy stuh s již nastaveným poměrem řasení. Na záclonách jsou často používány pravidelné, jednoduché tužkové sklady a sklady zik-zak. V nabídce máme řasící stuhy s daleko komplikovanějšími sklady. Je až zarážející, jakého efektu lze s použitím „takové průhledné pásky“ dosáhnout!

Řasení – speciální

Designove_zaclony_15Dalším způsobem řasení jsou háčky Microflex. S jejich pomocí lze vytvořit tzv. vlámské sklady. Z rubové strany závěsu je našita rovná vyztužující páska, která drží tvar samotných skladů i hladké úseky mezi nimi. Do vytvořených skladů jsou speciálním strojem našité háčky. Vždy rovně, kolmo na rovinu horního lemu. Vlámské sklady mohou být jednoduché, dvojité, nebo trojité. Řasení tímto způsobem je velmi profesionální a záclony působí luxusním dojmem.   Oblíbeným způsobem řasení lehčích, splývavějších materiálů je tzv. zvlněný sklad. Záclona je po instalaci vždy podvěšena pod kolejnicí, a co do šíře ji nepřesahuje.

Profesionální zpracování

Designove_zaclony_16Ke každému projektu/zakázce přistupujeme individuálně. Všechny záclony a závěsy vyrábíme na míru. Podmínkou k tomu je plně vybavená dílna se vší automatikou a speciálními stroji a zručný personál.   Každý materiál je před zpracováním kontrolován, každý vyžaduje individuální nastavení a seřízení stroje. V případě lehčích materiálů záclony doplňujeme zatěžovacími olůvky, nebo jsou již opatřeny spodním zatěžovacím lankem od výrobce. Po ušití každou záclonu zavěsíme a překontrolujeme. Teprve potom může být zabalena a dopravena klientovi.

Ozdobné prvky

Designove_zaclony_17 Také záclony můžeme dekorovat pomocí zdobných lemovek, bordur, úvazů, ozdobných šňůrek s korálky, střapci a bambulkami.

Závěsné systémy

Designove_zaclony_18Designove_zaclony_19Lehké, hliníkové kolejnice LEHA lze nainstalovat téměř neviditelně. Představují elegantní řešení jako klasický závěsový profil, lze je velmi dobře použít také pro rozdělení prostoru. Jsou velmi ohebné a přizpůsobí se jakémukoli tvaru okna a místnosti. Do profilu se umísťují jezdce, na nichž jsou připevněné záclony. Tyto kolejnice mohu být jedno i vícenásobné, mohu na ně tedy být instalovány záclony i závěsy. Lze je umístit pohledově, nebo zapustit do sádrokartonu. kruhového, čtvercového nebo obdélníkového profilu. Kromě tvaru kolejnice je možné volit nejrůznější designová zakončení.   V nabídce máme také designové kolejnice INTERSTIL. Volit můžete mezi umístěním na strop nebo montáží na stěnu. Pro oba způsoby montáží existují designové konzoly, které si poradí s nerovnostmi podkladové stěny nebo stropu. Dalším, již klasickým, způsobem zavěšení záclon je použití garnýží. Jejich vzhled, technické možnosti i ovládání se změnily. Můžeme hovořit o ozdobných a technických garnýžích. Volitelný je použitý materiál, vzhled a tvar garnýže. Kromě dekoračních garnýží používaných především v domácnostech a kancelářích, je možné použít i garnýže technické, využívané v ordinacích či nemocnicích, wellness a obchodních centrech pro oddělení zkušební kabinky nebo třeba masérského lehátka od ostatního prostoru.   Pokud si to interiér a estetika žádá, mohou být záclony zavěšeny na ozdobných tyčích, které dotváří výsledný dojem. V nabídce máme záclonové tyče moderního i klasického vzhledu, vyrobené z nejrůznějších materiálů. Záclony se na ně věší klasicky pomocí kroužků navlečených na tyčích, nebo je možné opatřit závěsnou tyč vnitřní kolejnicí s jezdci.

Ovládání

Designove_zaclony_20_ovladaniZáclony ve vašem interiéru můžete ovládat manuálně tahem za záclonu, pomocí ovládací tyče nebo šňůrovým mechanismem. Ve velkých reprezentativních, historických nebo kongresových prostorách – a nejen tam, domácnosti nejsou výjimkou, jsou záclony ovládány motorickým pohonem.   Závěsný systém lze pak ovládat stěnovými nebo dálkovými ovladači, tablety nebo chytrými telefony. Mnohé systémy jsou napojeny na inteligentní ovládání domu. V této oblasti spolupracujeme se špičkami ve svém oboru, společnostmi Somfy a Mottura.   Systémy vám do interiéru instalují vyškolení specialisté a naučí vás je používat. Samozřejmostí je záruka 5 let na všechny mechanické části závěsných systémů.    Zjistěte více o automatizované domácnosti Kontaktujte nás Kontaktujte nás