designove_rimske_rolety

Římské rolety s ohledem na design

Fotogalerie našich realizací  

designove_rimske_rolety_obr_1římské roletyŘímské rolety, či římské záclony, jsou často označovány za královny mezi roletami, za skvost mezi textilním interiérovým stíněním, za zajímavý kompromis mezi záclonou, roletou a závěsem. Všechna tato tvrzení hovoří o jednom typu interiérového stínění a všechna jsou pravdivá.   Patří k trendům v oblasti interiérového stínění posledních let. Jak ale samotné označení napovídá, nejde o novinku, spíše o oživení něčeho, co krášlilo lidský interiér už před mnoha staletími. Poprvé začaly používat ve středomoří, později byly Římany zpopularizovány po celé Evropě.   Ačkoli výrobek nazýváme tradičně „římská roleta“, liší se od běžných rolet už v základním, a to ve způsobu navíjení. Stínící tkanina není navíjena na tyč, ale je při vytahování řasena do rovnoměrných záhybů, což z ní při použití neotřelých designových textilií často činí dominantní prvek v místnosti.

designove_rimske_rolety_obr_3Hodí se pro moderní i klasičtěji zařízené interiéry. V prvé řadě se jedná o stínící prvek, který má za úkol rozptýlit denní světlo. Díky svému elegantnímu vzezření je ale často využíván i v prostorách, které stínění v zásadě nepotřebují. Dodávají interiéru jedinečnost, ušlechtilost a noblesu. Při vhodném výběru materiálu i jeho způsobu zpracování, se kterým vám naši designéři samozřejmě pomohou, mohou splývat s moderním i klasickým interiérem a dotvářet originální vjem celé místnosti. Mohou být také opravdu dominantním designovým prvkem interiéru. Je proto dobré si hned na začátku říci, jakým způsobem mají vaše nové rolety v interiéru promlouvat, jak nápadné či nenápadné mají býti. My vám pak pomůžeme se vším ostatním.

Možnosti využití, praktičnost

designove_rimske_rolety_obr_4Vyznačují se nadčasovým stínícím prvkem stále využívaným pro svoji eleganci a dekorativní vzhled ve spuštěném i vytaženém stavu. Škála barevných provedení je neuvěřitelně široká. Rolety jsou ke konstrukci připevněny pomocí suchého zipu, což umožňuje kromě snadné manipulace v případě údržby také snadnou výměnu v případě, že se rozhodneme pro změnu barvy, designu, nebo materiálu rolety.

designove_rimske_rolety_obr_5designove_rimske_rolety_obr_6Nezanedbatelnou výhodou tohoto stínicího prvku je fakt, že jej lze využít všude tam, kde zrovna neoplýváme velkorysým prostorem kolem oken.   K jejich instalaci postačí jen minimální přesah pro překrytí okenního výklenku, důležité je mít prostor nad horním okrajem okna a přístup k ovládání rolety. Jejich časté využití z důvodu nedostatku místa je například v kuchyních, kde se kolem okna nacházejí horní části kuchyňské linky, v dětských pokojích nebo malých domácích pracovnách, kde bojujeme o každý další využitelný prostor.     Je možné je využít tam, kde není nutné mít celý den okna zastíněná. Příkladem v komerčním sektoru jsou kavárny, kde pomocí částečně vytažených římských rolet dotvoříme příjemnou atmosféru interiéru. Sluneční světlo necháme zčásti pronikat dovnitř přes dekorace na parapetu a spokojení zákazníci mohou sledovat dění na ulici.

Materiály

designove_rimske_rolety_obr_7designove_rimske_rolety_obr_8 vodoznak creation baumannVýběr materiálu je pro roletu zásadní. Jeho dekor je viditelný v zataženém, ale i vytaženém stavu rolety. Protože je ve vašem interiéru schopna zastoupit záclonu, stejně dobře jako závěs, je i spektrum použitelných materiálů neskutečně široké. Navíc je běžné kombinovat dva stínící prvky, např. římskou roletu se závěsy, nebo záclonami, nebo použít dvě rolety, z nichž materiál jedné bude záclonového a materiál druhé závěsového typu.   Pokud máte vlastní představu, přineste si k nám do showroomu obrázek či odstřižek materiálu. Naši designeři vám předloží odpovídající vzorníky materiálů, nasměrují, poradí a proberou s vámi možnosti našich materiálu a vašeho interiéru. Jako v případě materiálů pro závěsy, i zde můžete volit mezi čistě přírodními, syntetickými, nebo směsovými materiály. Záleží na vašich preferencích. Přírodní materiály mají svůj charakteristický vzhled a povrch, syntetika je snadněji udržovatelná. Ve směsích se v různých poměrech často kombinují vlastnosti obou. V naší nabídce máme materiály zušlechtěné úpravami jako je antistatika, antibakteriálnost, nešpinivost, nemačkavost, nežehlivost, nehořlavost, stálobarevnost, odolnost vůči UV záření. Nabízíme materiály více technické.     Římské rolety vypadají romanticky z lehkých, průhledných a průsvitných látek. Často je požadavkem klientů neutrální vzhled rolety a my pro ně používáme odstínů béžových nebo světlounce hnědých materiálů. Určité prostory si naopak žádají svůj neutrální vzhled rozbít barvou a například okna barevně zvýraznit. Běžně používáme dekory s jemnými barevnými proužky (kontrastními nebo tón v tónu), drobnými florálními motivy. Některé interiéry dokážou naši designéři ozvláštnit použitím materiálů s většími ornamenty.     Pokud byste si z naší rozsáhlé nabídky materiálů a dezénů nevybrali, je možné využít individuálního, digitálního potisku textilií. Tento technicky náročný postup je možný aplikovat pouze na vybrané speciální materiály, proto spolupracujeme s předním výrobcem římských rolet s vlastním vývojovým centrem v oblasti textilií, belgickou společností INSIDE. I římské rolety je možné podšívat, proto máme v nabídce i podšívkový materiál. Jako podšívku, nebo samostatně, lze použít i dimoutový materiál (látku se zatemňujícím účinkem až 95%). Římské rolety mohou být ušity i z blackoutové textilie (plně zatemňující látky).

Konstrukce a způsoby šití

římské roletydesignove_rimske_rolety_obr_10Vzdálenost mezi tunýlky bývá obvykle 20 – 30 cm, ale záleží na celkové délce rolety, na minimálním počtu polí, požadované výšce paketu a na vašem přání. . Tunýlky slouží pro umístění vysoce pevných a pružných, laminátových výztuh. Je na vás, zda se pro výztuže rozhodnete či nikoliv. Pokud bude vaše římská roleta bez výztuží, působí ležérním, až romantickým dojmem. Dosáhneme tak také minimálního paketu (ve složeném/vytaženém stavu). Pro rolety bez výztuh bývají používány jemné tkaniny jako organza, nebo tkaniny z přírodních materiálů (len). Pokud se rozhodnete pro výztuže, obvykle padne dotaz na umístění. Zda tedy výztuže přední nebo zadní. Je-li textilie se vzorem, doporučujeme použít tunýlky z přední strany, aby byl vzor co nejméně narušen. Zadní tunýlky se volí v případě jednobarevných materiálů. Dle volby umístění tunýlku se poté odvíjí technologie šití římské rolety.   Každý tunýlek je opatřený otvorem pro vsunutí laminátové výztuže, na jejímž konci jsou samoregulovací pružiny udržující roletu vodorovně napnutou. Jejich síla závisí na použité látce. Důležitým prvkem rolety je spodní zátěžová lišta umístěná ve spodní kapse/spodním tunýlku rolety. Napíná látku ve svislém směru, čímž udržuje roletu v požadovaném tvaru.   Další součástí jsou transparentní vodící kroužky našité na každém tunýlku. Jsou vyrobené z polykarbonátu, speciálně přišité a zpevněné, aby nedošlo k jejich utržení. Jimi jsou vedeny navíjecí šňůry, které končí na spodním fixačním kroužku. Standardně jsou šňůrky laděny k barvě látky.

Finální dekorování rolet

designove_rimske_rolety_obr_11Římské rolety jsou designově velice povedeným prvkem sami o sobě. Pokud uvažujete o menším zdokonalení, zkuste s našimi designery pohovořit o těchto možnostech:   kontrastní lemování – světlé, po stranách lemované pruhem tmavé barvy vypadají opravdu luxusně.   dekorativní spodní lem – zajímavý efekt je možné vytvořit pomocí dekoringů jako jsou zdobné knoflíky, kroužky, kterými lze protáhnout stuhu či jiný zdobný prvek kontrastní barvy apod.   podšívání rolet – běžně tento, na speciální technologii náročnější, úkon realizujeme. V případě potřeby úplného zatemnění, nebo potřeby soukromí používáme dimoutové nebo blackoutové materiály. Nutné je podšívkovat také rolety z přírodního hedvábí, které působením UV záření degraduje. Další důvodem podšívkování rolety může být požadavek na akustiku, nebo zateplení interiéru. Podšívkujeme v situacích, kdy klient požaduje sjednotit barevnost rolety v objektu při pohledu zvenčí.   dvě rolety v jednom okně – jedna z průsvitnějšího materiálu běžně používaného pro záclony, druhá z materiálu pro závěsy. Z výsledného efektu budete nadšeni!

Vídeňská roleta, někdy bývá označována jako rakouská roleta, není tak běžná jako roleta římská. Jejich technologie výroby ovšem z římských rolet vychází. Materiál se šije širší, s polopevnými kraji a je řasený vodorovně i svisle v průběhu celé plochy. Díky chybějícím výztužím, i ve spodní kapse, má tento typ rolety romantické obloukovité řasení a je využíván zejména v romanticky nebo klasicky laděném interiéru. Často jej můžeme najít jako pozadí pódií pro výjimečné události a v historických prostorách zámků.

Cascade

designove_rimske_rolety_obr_12V naší nabídce naleznete i další, méně častý, typ řasené rolety – roletu s obchodním názvem Cascade.   Jedná se o typ rolety nazývaný též londýnská roleta. Od té římské se odlišuje zpracováním materiálu. Římská roleta má vodorovně umístěné výztuže vedené v tunýlkách. Na londýnské roletě, roletě Cascade, jsou našity řasící pásky ve svislém směru, při vytažení rolety tedy dochází k vertikálnímu řasení. Dekorativní dvojité, příčné sklady se tvoří v odstupu cca. 15 cm, dělené výškovým přesazením. Na tento typ rolety se spotřebuje více materiálu a roleta zabere také více prostoru. Je tedy nápadnější než roleta římská.

Manuální ovládání

designove_rimske_rolety_obr_14 - vodoznak creation baumannPři vytahování nahoru tvoří látka pravidelné sklady, které zůstávají vždy v horní části rolety, v tzv. balu. Jeho velikost závisí na zvolené rozteči laminátových výztuží. Pro dokonalý vzhled a funkčnost rolety je nezbytné, aby vám roletu zaměřil náš specialista. Ten vám poté pomůže i s výběrem ovládání rolety. Římskou roletu je možné ovládat manuálně.   Řetízkový mechanismus umožňuje zastavení rolety v libovolné poloze bez nutnosti jakékoli aretace. Používáme mechanismy s různými převody, v závislosti na požadované nosnosti. Veškerá propočty můžete nechat na našem designerovi. Na vás je výběr řetízku, resp. jeho barvy, vzdálenosti, nebo velikosti kuliček, a výběr tvaru a barvy závaží řetízku.     Nejjednodušší ovládání rolet je pomocí šňůrky. Využívá se jej zejména u atypicky provedených rolet. Všechny navíjecí šňůry jsou provlečené brzdou a pomocí tohoto mechanismu jsou fixovány v požadované poloze rolety. Důležitý je fakt, že funkčnost brzdy závisí na hmotnosti látky rolety. Třetím způsobem manuálního ovládání je tahem za spodní nebo horní lištu rolet instalovaných přímo na křídlo okna.

Motorizace, dálková ovládání

designove_rimske_rolety_obr_15Při výběru dodavatele motorů jsme kladli velký důraz na bezporuchovost, kvalitu a samozřejmě velmi tichý chod.   Vsadili jsme na motory Somfy, tichou řadu Sonesse, která byla vyvinuta přímo pro interiérové stínění. Ideální volba pro ty, kteří odmítají klasické šňůrky, řetízky a nechtějí při zatemňování či zastiňování interiéru obcházet veškerá prosklená místa bytu či domu. Stačí jediný dálkový ovladač nebo smartphone a stínění máte pod kontrolou. Je možné definovat oblíbenou polohu rolet a jedním stiskem tlačítka ji vyvolat. Pohony mohou být připojeny k elektrické síti, fungovat na baterii, solární energii, nebo fungovat bezdrátově. Pak můžete vaše rolety ovládat pomocí tabletu, smartphonu jako u klasického inteligentního ovládání domu. Zajímavým bonusem pohonů Somfy je naprogramování automatického stahování a vytahování rolet a zhasínání a rozsvěcování světel, čímž systém simuluje vaši přítomnost v domě a odrazuje tak případné zloděje.    Zjistěte více o automatizované domácnosti

Zasklívací lišty, ATYPY

designove_rimske_rolety_obr_16designove_rimske_rolety_obr_17Jak již bylo zmíněno, římské rolety jsou východiskem ze situace, kdy požadujeme látkové stínění interiéru, ale nemáme dostatek bočního prostoru kolem oken.   Jsme schopni instalovat dle vašeho přání také přímo na okenní nebo dveřní křídlo. Stínicí systém je součástí křídla a nebrání tak jeho otevření v žádné poloze. Roletu pak lze vytahovat nebo stahovat oběma směry, jako v případech systému plisé a duette. V našem repertoáru máme speciálně uzpůsobené navíječe, díky nimž instalujeme římské rolety před atypicky řešená okna, tedy nejrůznější šikminy, střešní a ateliérová okna, oblouková okna apod.   Zastínění šikmin lze ideálně řešit šňůrovým mechanismem, jehož jednoduchá konstrukce umožňuje jakýkoli sklon. Do určitého sklonu lze také využít standardního řetízkového ovládání. V některých případech se šikmá část řeší jako fix, pevně spojený s pohyblivou částí látky. Oblouky jsou vždy řešeny umístěním navíjecího profilu do vodorovné polohy a doplněním obloukové části fixní látkou, pevně spojenou s pohyblivou částí látky.  Střešní a ateliérová okna jsou osazována římskými roletami s vodící lištou nebo lankem. Jedná se v podstatě o jednodušší systém baldachýnu, který vychází z koncepce římských rolet. Jaký způsob zvolit a jak danou situaci vyřešit vám vždy poradí nejlépe v našich showroomech.

Rozměry a umístění instalace

designove_rimske_rolety_obr_18Každý požadavek klienta je v DIAMOND DESIGN řešen individuálně. Naši designeři a projektoví manažeři doporučí nejlepší varianty stínění vašeho interiéru. Místo osobně zaměří, pomohou s výběrem materiálu, provedou kalkulaci spotřeby materiálu a samozřejmě kalkulaci cenovou.   Standardně vyrábíme rolety v maximálním rozměru 6 x 6 m, s maximální plochou 36m2. Je ovšem vždy nutné přihlížet ke zvolenému materiálu, jeho typu a gramáži. Vše je otázkou individuálního přístupu. Máme za sebou realizace římských rolet např. o šířce 10 m. Jedná se vždy o speciálně navržená technická řešení.   Mohou být umístěny na stěnu, na strop, případně také do předem připraveného tvoru. Záleží na možnostech interiéru a na požadavku klienta.   Profily pro římské rolety jsou opatřeny suchými zipy a jsou jednoduše usazovány do ocelových konzol umístěných do stropů nebo do stěn. Designer vždy správně vyhodnotí situaci a poradí. Součástí našeho servisu je i samotná instalace římských rolet vlastními vyškolenými techniky.

Údržba

designove_rimske_rolety_obr_20Údržba je velmi jednoduchá. Dala by se srovnat s údržbou záclon. Textilie je k profilu přichycena pomocí suchého zipu a lze ji tedy velice snadno sejmout.   Rolety doporučujeme prát ručně při teplotě 30°C, nebo v pračce v programu pro praní jemného prádla, nebo v programu určeném speciálně pro praní záclon. Raději neždímáme. V závislosti na použitém materiálu buďto nežehlíme, nebo jen na stupeň s nízkou teplotou. S ohledem na různorodost a variabilitu římských rolet na ně poskytujeme záruku až 5 let. Kontaktujte nás Kontaktujte nás