DESIGNOVE_ZAVESY

Designové a dekorační závěsy

V současné době mají závěsy především dekorativní a stínicí funkci.
Co to je závěs
Možnosti využití, vlastnosti
Materiál
Přírodní x syntetické materiály
Barvy a vzory
Rady, jak pracovat se závěsy
Řasení – klasické
Řasení – speciální
Ozdobné prvky
Závěsné systémy
Ovládání
Pelmety

Co to je závěs

obr.1_dekoracni_zavesyHistorie používání závěsů sahá až do pravěku. Tehdy se využívaly k zakrytí vchodu do jeskyní, jejich funkce byla jednoznačně zaměřena na zateplení obytného prostoru a používány byly kůže ulovených zvířat. V průběhu staletí se charakter jejich užití rozšiřoval také na stínicí a dekorační.   Nestínily a nechránily pouze okenní a dveřní otvory, používaly se také v ložnicích v podobě závěsů na postelích s nebesy, zateplovaly a dekorovaly vysoké stěny tehdejších místností. V 15. století se stále více dekorovaly ozdobnými prvky, jako jsou střapce, třásně a zdobné úchyty. Ve 20. století se dekorování závěsy spojovalo s technickým řešením požadavků modernismu. Za posledních sto let bylo vyvinuto nepřeberné množství nových materiálů.   V současné době mají závěsy především dekorativní a stínicí funkci. Zabraňují nechtěnému vizuálnímu kontaktu a pronikání přímého světelného a slunečního záření z vnějšího prostředí. S pomocí pevných tkanin a podšívaných závěsů můžete vyřešit požadavky na tepelnou a zvukovou izolaci.

Možnosti využití, vlastnosti

obr.3_dekoracni_zavesyobr.2_dekoracni_zavesyZávěs může být instalován samostatně. A to nejen do okenních i dveřních otvorů, před prosklené plochy, ale také jako výplň nejrůznějších koutů a nik, jako optický předěl prostorného interiéru, nebo v šatních a úložných prostorách.   Častějším požadavkem je návrh a výroba závěsu v kombinaci se záclonami a hladkými nebo římskými roletami. Jelikož má velká část námi používaných látek univerzální využití, je možné ze stejného materiálu ušít také dekorativní polštáře a přehozy na postele. Vhodně vybranou textilií na závěs často také čalouníme sedací nábytek nebo drobné bytové solitéry. Fantazii a kreativitě se meze nekladou. Pokud vám dochází nápady nebo inspirace, jsou tu naši designeři a projektoví manažeři, kteří vám s dekorováním interiéru rádi pomohou.   Pracujeme se špičkovými materiály předních evropských výrobců a není pro nás obtížné vyhovět jakémukoli přání. Současné trendy designery nikterak neomezují a nediktují jim striktně žádný směr. Pro naše zákazníky zpracováváme tradiční, složitě aranžované závěsy z těžkých materiálů vhodné pro salony, haly a jídelny. Naši designeři si s grácií poradili se zútulněním historických prostor zámků, prvorepublikových hotelů, s divadelními oponami a kongresovými sály moderních hotelů. Pro moderní kuchyně a domácí obývací místnosti pracujeme s volnějšími závěsy z lehčích materiálů.

Při výběru závěsu pro stínění a dekoraci okna je důležité uvědomit si tvar okna (stahovací, rohové, okno ve výklenku, francouzské dveře) a způsob otevírání (dovnitř, ven, posuvné dveře). Závěs by neměl bránit v otevírání a manipulaci s okny. Zamyslet bychom se také měli nad frekvencí používání závěsu a dle toho volit střih, styl a způsob uchycení.

Materiál

Volba materiálu je důležitá a v našich showroomech vám poskytneme dostatek času pro výběr toho nejvhodnějšího. Do reprezentativních prostor se hodí pevnější a těžší materiály jako hedvábí, taft, satén a brokát. Bavlna, len nebo vlna působí lehce a nekonvenčně. Pro závěsy do prostor jako jsou kuchyně a místa, kde se snáze zašpiní, volíme materiály, které lze prát i doma v pračce, protože vyžadují častější údržbu.

obr.4_dekoracni_zavesyobr.5_dekoracni_zavesyPokud potřebujeme interiér prosvětlit, volíme lehký, průsvitný materiál. Těžší, hustěji tkané materiály lépe brání slunci, regulují teplotu, tlumí hluk a lépe chrání soukromí. Mnohdy také zacloní nepěkný výhled z okna. Do místností vyžadujících vysoký stupeň zatemnění používáme dimoutové materiály, jejichž procento zatemnění je až 95%. Často jsou používané jako podšívky běžných dekoračních látek. Použít je lze i samostatně – jednobarevné, s potiskem nebo vytlačovanými vzory. Pro prostory vyžadující úplné zatemnění (projekční místnosti) používáme blackouty, zcela nepropustné textilie. Značka diamond design spolupracuje se zavedenými evropskými společnostmi s tradicí. Co do materiálového složení jsme schopni nabídnout opravdu veškeré možné materiály. Na vás a našich designerech, kteří vám s výběrem materiálů rádi pomohou, je zvolit ten nejlepší, s ohledem na použití, umístění, údržbu apod.

Přírodní x syntetické materiály

Jsme schopni uspokojit požadavky na čistě přírodní materiály, stejně tak jako poptávku po moderních syntetických materiálech s úpravami pro snadnou údržbu, nebo materiály s různými optickými efekty. V naší nabídce naleznete rovněž směsové materiály, ve kterých se snoubí vlastnosti přírodních i syntetických vláken.

obr.6_dekoracni_zavesyPříkladem možnosti volby mezi přírodním a syntetickým materiálem je hedvábí. Přírodní hedvábí je odnepaměti považováno za „mercedes“ mezi vlákny. Nejjemnější, nejušlechtilejší a velmi pevný přírodní materiál. Hedvábí je charakteristické svým leskem a jemností na dotek. V naší nabídce naleznete hedvábné brokáty, hedvábné krepy a mušelíny.     Mnohé námi používané exkluzivní hedvábné materiály jsou dekorovány výšivkou. Jedinou nevýhodou tohoto skvostného materiálu je speciální péče o něj. Nesnáší přímé slunce, a proto jej doporučujeme chránit dalšími prvky stínicí techniky, jako jsou rolety a žaluzie. obr.7_dekoracni_zavesy   Ve většině případů hedvábné závěsy podšíváme, právě z důvodu ochrany před působením slunečního záření. Přírodní hedvábí doporučujeme čistit chemickou cestou v čistírně, nelze totiž prát ve vodě, která na něm zanechává skvrny. Proto, pokud si nepřejete věnovat textilním materiálům ve vašem interiéru takovou péči, nabízíme variantu syntetického hedvábí a jemu podobných materiálů. Na první pohled připomínají přírodní luxusní materiály, na rozdíl od nich se lépe udržují a jsou o poznání levnější. Textilní průmysl ve vývoji syntetických materiálů nebývale pokročil. Tyto tkaniny mohou být opatřeny nešpinivými, nežehlivými, nehořlavými, antibakteriálními, vodoodpudivými, nebo antistatickými úpravami.

Barvy a vzory

obr.8_dekoracni_zavesyVýběr vzorů a barevnosti ovlivňuje atmosféru prostředí, ve kterém žijeme, pracujeme, odpočíváme. Volba vzoru, jeho velikosti a barevnosti působí na emoce člověka. Vyvolávají v něm pocity vzdušnosti, nebo naopak přeplněnosti prostoru, klidu, disharmonie, neklidu. Správný vzor a barva materiálu mohou opticky změnit rozměry místnosti. Tmavé barvy místnost zmenšují, světlé zvětšují a rozjasňují. Jasné tóny prostor zkracují a prokreslují, tlumené tóny dokážou prostor opticky protáhnout. Svislé pruhy dokážou opticky zvýšit strop, vodorovné pruhy naopak místnost snižují. Větší vzory interiér opticky zmenšují, drobné vzory působí naopak. Výrazné vzory lépe vyniknou ve větších prostorách s menším množstvím nábytku. Mnoho materiálů se vzorem lze mezi sebou velmi obratně kombinovat. Většina výrobců nabízí látky v několika doplňkových designech a barvách.   obr.9_dekoracni_zavesyBarva látky může být ovlivněna její strukturou. Hladké povrchy odráží světlo, hrubší je pohlcují a jsou spíše matné. Zajímavého efektu lze dosáhnout právě kombinací materiálů s různým složením a strukturou.

Rady, jak pracovat se závěsy

obr.10_dekoracni_zavesyPomocí vhodně vybraných závěsů, jejich zavěšením a aranžováním lze docílit toho, že proporce oken a interiéru můžeme vnímat jinak, než jaké ve skutečnosti jsou. Několik tipů, jak se závěsy a interiérem pracovat:   – Malá okna zvětšíme použitím lehčích, jednobarevných materiálů, nebo materiálů s drobným vzorem. Závěsnou konstrukci umístíme výše a vyrobíme ji širší. Okno prohloubíme, pokud necháme závěs spadat několik centimetrů pod parapet.   – Vysoká, úzká okna rozšíříme jednodílným závěsem, který stáhneme pomocí dekoračních úvazů asymetricky k jedné straně. Snížení okna dosáhneme připevněním konstrukce co nejblíže k hornímu rámu okna.   – V případě širokých oken volíme závěsy v podlahové délce, např. s výraznými lemy po stranách. Vnější okraje necháme těsně zakrývat rám, aby jej ještě více nerozšiřovaly.   – Pokud závěsnou konstrukci prodloužíme na obou stranách o 30 – 60 cm za rám okna, dosáhneme dojmu širšího okna i u opravdu úzkých oken.   – Závěsná konstrukce připevněná cca. 15 cm nad horním okenním rámem prodlouží nízká okna. Je dobré také použít materiály se svislými pruhy.

Řasení – klasické

obr.11_dekoracni_zavesyDoba klasických kovových „žabek“, s jejichž pomocí jsme se velmi komplikovaně snažili vytvořit ze závěsů a záclon umělecké dílo, je už za námi. Mnozí z nás jistě vzpomenou na náročné matematické výpočty řasení, ostrými kovovými zoubky potrhané záclony i pořezané prsty, rez, která se ze starších žabek pomalu přesouvala i na textilní materiály…   V našich dílnách používáme pro klasické řasení závěsů řasící stuhy, jejichž neocenitelnou výhodou je výsledný, profesionální efekt tzv. tužkových skladů a skladů zik-zak, kterých je docíleno s vyvinutím minima úsilí a časové náročnosti. Pro závěsy se používají transparentní pásky stejně jako pro záclony, nebo širší, pevnější, neprůhledné pásky, které jsou schopny udržet a nařasit těžší, vytkávané nebo blackoutové materiály.   Záleží pouze na vás, jak budou vaše závěsy nařaseny. Pokud je použita univerzální řasící stuha, hustotu zvlnění si nastavujete sami. V nabídce našich dodavatelů jsou nejrůznější typy stuh lišící se šířkou, druhem skladu, který s jejich pomocí vytvoříte, a vzdáleností mezi těmito sklady.

Řasení – speciální

obr.12_dekoracni_zavesyZávěsy mohou být zřaseny daleko komplikovaněji než jen pomocí řasících stuh. Vždy záleží na stylu, ve kterém je zařízen interiér.   obr.13_dekoracni_zavesy Pracujeme s háčky Microflex, pomocí nichž lze vytvořit tzv. vlámské sklady. Ze zadní strany závěsu je našita rovná vyztužující páska, která drží tvar samotných skladů i hladké úseky mezi nimi. Do vytvořených skladů našíváme speciálním strojem háčky rovně, kolmo na rovinu horního lemu. Sklady mohou být jednoduché, dvojité, a dokonce i trojité. Takto nařasené závěsy působí velmi profesionálním a luxusním dojmem. Velkou výhodou tohoto způsobu řasení je možnost určit si místo, kde přesně budou na látce sklady, a zohlednit tak případný vzor materiálu apod.   Oblíbeným způsobem řasení je tzv. zvlněný sklad, který používáme především u lehčích, splývavějších materiálů. Závěs je po instalaci vždy podvěšen pod kolejnicí, a co do šíře ji nepřesahuje. V interiérech s vyššími stropy vyniknou závěsy navlečené na závěsových tyčích pomocí speciálních designových ok, která jsou připevněna přímo na látce. Konečná podoba řasení závěsu na tyči je pouze na vás. Další variantou použití designových ok je jejich kombinace s rozevíracími kroužky, které jsou navlečené na závěsové tyči, nebo kombinace s kroucenou šňůrkou protaženou oky a omotanou kolem tyče.   Na horním lemu závěsu mohou být našita efektní dlouhá látková poutka, což je častý způsob zakončení závěsů s výrazným vzorem látky, na který je tímto způsobem ještě více upozorněno. Kuchyňská okna nebo okna dětských pokojíků mohou být zastíněna závěsy s horním lemováním a vázačkami, pomocí nichž se závěs upevní na závěsnou tyč nebo na kroužky navlečené na tyči.

Ozdobné prvky

14_dekoracni_zavesy15_dekoracni_zavesy Závěsy můžeme ozvláštnit dekorováním bočních, horních i dolních okrajů. A to pomocí kanýrů, našíváním ozdobných lemovek a bordur podél okrajů závěsů, obrubami ze stejného nebo doplňkového materiálu.   Zajímavý efekt lze vytvořit podšíváním závěsů materiály kontrastních nebo doplňkových barev, nebo materiály s jiným vzorem, například pruhy versus kostky ve stejném barevném provedení.   Výraznou dekorací jsou úvazy, pomocí nichž zajistíme závěsy po straně okenního otvoru. Úvazy jsou tedy dekoračním, ale i funkčním prvkem závěsu. Mohou být ze stejného materiálu jako závěs, kovové, šňůrové, v podobě šňůry s korály, střapci a bambulemi.

Závěsné systémy

Nezbytnou součástí každého závěsu je závěsová kolejnice, garnýž nebo závěsná tyč. A nabídku máme, jak jinak, širokou. obr.16_dekoracni_zavesyobr.17_dekoracni_zavesyZávěsové, lehké, hliníkové kolejnice LEHA lze nainstalovat téměř neviditelně. Představují elegantní řešení jako klasický závěsový profil. Lze je velmi dobře použít také pro rozdělení prostoru. I přes svůj subtilní vzhled si poradí s těžkými podšívanými závěsy. Zároveň jsou velmi ohebné a přizpůsobí se jakémukoli tvaru okna a místnosti. Do profilu se umísťují jezdce, na nichž jsou připevněné závěsy. Závěsové kolejnice mohu být jedno i vícenásobné. Lze je umístit pohledově, nebo zapustit do sádrokartonu. V nabídce máme také designové kolejnice INTERSTIL kruhového, čtvercového nebo obdélníkového profilu. Kromě tvaru kolejnice je možné volit nejrůznější designová zakončení. Volit můžete mezi umístěním na strop nebo montáží na stěnu. Pro oba způsoby montáží existují designové konzoly, které si poradí s nerovnostmi podkladové stěny nebo stropu.
obr.18_dekoracni_zavesyobr.19_dekoracni_zavesy Stálicí mezi závěsnými systémy zůstávají garnýže. Jejich vzhled, technické možnosti i ovládání se změnily. Můžeme hovořit o ozdobných a technických garnýžích. Volitelný je jak použitý materiál, tak vzhled a tvar garnýže. Kromě dekoračních garnýží používaných především v domácnostech a kancelářích, je možné použít i garnýže technické, využívané v ordinacích či nemocnicích, wellness a obchodních centrech pro oddělení zkušební kabinky nebo třeba masérského lehátka od ostatního prostoru. Pokud si to interiér a estetika žádá, mohou být závěsy zavěšeny na ozdobných tyčích, které dotváří výsledný dojem. V nabídce máme závěsové tyče moderního i klasického vzhledu, závěsové tyče z nejrůznějších materiálů, a možné je mít nad jedním oknem až tři tyče vedle sebe. Závěsy se na ně věší klasicky pomocí kroužků navlečených na tyčích, nebo je možné opatřit závěsnou tyč vnitřní kolejnicí s jezdci.

Ovládání

obr.20_dekoracni_zavesyV dnešní době by bylo s podivem, pokud by se i takové závěsy daly ovládat pouze manuálně. To je samozřejmě možné, tahem za závěs, pomocí ovládací tyče nebo šňůrovým mechanismem.     Ovládání závěsů ve velkých reprezentativních, historických nebo kongresových prostorách, nebo ovládání opon se neobejde bez motorického pohonu. Výjimkou není jejich použití ani v domácnostech. Pohon závěsných systému lze ovládat stěnovými nebo nejrůznějšími dálkovými ovladači. K ovládání závěsů lze využít také tablet nebo chytrý telefon, mnohé systémy jsou napojeny na inteligentní ovládání domu. V této oblasti spolupracujeme se špičkami ve svém oboru, společnostmi Somfy a Mottura. Systémy vám do interiéru instalují vyškolení specialisté a naučí vás je používat. Samozřejmostí je záruka 5 let na všechny mechanické části závěsných systémů.

   Zjistěte více o automatizované domácnosti

Pelmety

pelmetPelmety – slovo znějící jako část zaklínadla, pod kterým se laikovi mnoho nevybaví. Pokud ovšem navštívíte nějakou historickou expozici na zámcích nebo v muzeích, zjistíte, že tyto látkové ozdoby znáte. Používané byly už před stovkami let, své místo ale neztrácejí ani v moderních designových interiérech.   Pelmety se umísťují nad okny, často v interiérech s vysokými stropy, ale není to pravidlem. Částečně překrývají závěsné systémy záclon, závěsů a rolet. Bývají instalovány na kolejničkách se zakončením do bočních oblouků, nebo upevněné pomocí suchých zipů nebo řasících stuh na klasické garnýže s krycí deskou, vždy v závislosti na typu pelmetu.   V moderně a jednoduše zařízených interiérech se používají především hladké pelmety ze stejného materiálu jako závěsy, opticky tak rámují celou okenní dekoraci. Milovníci romantického stylu bydlení mají v oblibě nařasené pelmety, jejichž spodní okraje jsou tvarované do vlnek a obloučků. Mohou být ozdobně lemované, dekorované bordurami, sladěné se zdobnými prvky úvazů, polštáři a dalšími bytovými dekoracemi.   Složitějším typem pelmetů jsou girlandy. Jsou objemnější a vyžadují více prostoru. Vyniknou v prvorepublikových bytech a vilách s vysokými stropy a členitými okny, jejichž horní třetina není často otevírána. Girlandy tak mohou být aranžované více do plochy okna, aniž by docházelo k jejich poškození.

Kontaktujte nás Kontaktujte nás