somfy_slide
Inteligentní řízení TaHoma®
somfy/tahoma.pdf

Somfy – moderní automatizace domácnosti


SomfyOne02300x300_2somfy-01Naprostou novinou roku 2018 je Somfy one. Jedná se o “All-In-One” (vše v jednom) bezpečnostní řešení včetně sirény, bezpečnostní kamery a pohybového čidla.    Pokud je v domě zjištěno vniknutí, siréna o výkonu 90 + dB se automaticky zapne, aby odradila narušitele. Pokud chcete, můžete mít nastaven tichý režim a sirénu spouštět ručně jednoduchým kliknutím z chytrého telefonu.    Fotografie a video jako důkaz. Jakmile fotoaparát detekuje vetřelce, fotografie se okamžitě uloží a kamera natočí a uloží několikasekundový záznam pohybu. Sdílejte přístup k vašemu systému se svými sousedy, přáteli nebo rodinou.    Při nízkém stupni varování budou moci na místě zasáhnout, pokud nejste zrovna k dispozici. Chcete-li chránit vaše soukromí, motorizovaná clona kamery se při návratu domů automaticky zavře a otevře se, když domov opustíte. Můžete ji ovládat ale i z aplikace.    Umístěte Somfy One na požadované místo a připojte jej. Stačí pouze několik kliknutí z vaší aplikace a váš systém začne fungovat. Přemisťování Somfy One je snadné, protože jej nemusíte znovu instalovat.    Díky své kompatibilitě s Amazon Echo* můžete svůj Somfy One jednoduše ovládat i hlasem. Máte plné ruce, když opouštíte domov? Jednoduše řekněte Amazon Echo, aby aktivoval alarm, když jste na cestě z domu.
Logo_Somfy_ExpertStínění slunce jistě řeší nebo řešil každý. Ať už se jedná o stínění přímých slunečních paprsků či redukci osvětlení v místnosti za účelem zkvalitnění pracovního prostředí. Jedná se o problematiku poměrně složitou a komplexní a její správné řešení nám může v mnohém hodně ulehčit a zpříjemnit domácí či pracovní život, tedy přesněji mikroklima v místnosti. Jak již po delší dobu fungování naší společnosti DIAMOND DESIGN pozorujeme u svých klientů, roste zájem o motorizaci těchto stínících prvků. Důvodem je větší pohodlí při používání a širší možnosti použití tohoto stínění. V tomto článku se budeme zabývat pouze motorizací a jejími možnostmi.

LOKÁLNÍ DRÁTOVÉ ŘEŠENÍ

Foto-Somfy---ovladačeFoto-Somfy---pohonyJedná se o nejstarší a v dnešní době asi také jedno z nejlevnějších řešení ovládání. Řízení je prováděno pohony 230V, jejichž napájení i následné ovládání je řešeno prostřednictvím kabelu. Ovládaný prvek a ovládací tlačítko musí být tedy stále propojeny k sobě. Tento ovladač je obvykle umístěn na zdi vedle ovládaného prvku. Tento ovladač je k dispozici ve spoustě různých designů, popřípadě je možné zachovat i váš vlastní design co již máte např. na osvětlení místností. Od tohoto řešení se již v současné době u rezidenčního využití poměrně upouští, nicméně zůstává jako řešení u komerčních projektů se sběrnicovým ovládáním. Možnosti ovládání se v dnešní době rozrůstají geometrickou řadou a tak je tato základní možnost ovládání již poněkud v pozadí.

BEZDRÁTOVÉ ŘEŠENÍ

Foto-Somfy---ovladače-a-pohony-RTSBezdrátové řešení neboli protokol RTS (RTS = Radio Technology Somfy), jak je toto ovládání nazýváno, je modernější alternativou k drátovému řízení. Toto bezdrátové ovládání je založeno na přenosu povelů radiovým signálem, ke kterému se využívá v EU vyhrazené pásmo 433 MHz. Řídící systém Somfy RTS je primárně určen pro rezidenční využití. Je jím možno ovládat, obdobně jako u drátového řízení, veškeré stínění jako jsou vnitřní i vnější rolety římské rolety, žaluzie, screenové rolety, markýzy, pergoly či garážová vrata. Díky ochrannému plovoucímu kódu, který společnost Somfy vyvinula speciálně pro tento účel, nikdy nedojde ke zneužití. Ochrana probíhá tak, že každý ovladač i každý kanál v ovladači má svůj vlastní jedinečný kód, který není možné odposlechnout. Také vám zabezpečí reakci zařízení pouze na váš ovladač. Tento ovladač (vysílač) může být umístěn buď pevně na zdi, nebo může být přenosný. K dispozici je spousta tvarů i barev vždy podle konkrétního účelu a typu zařízení. Povely vysílá do vestavěného či externího přijímače v motoru. Dnes je toto řešení stále velmi oblíbené. Pomalu ale jistě se začíná být vytlačováno inteligentními řídícími systémy také v rezidenční sféře.

INTELIGENTNÍ SYSTÉM io

Foto Somfy -- io-homecontrol® 2conexon foto somfy Řízení io je relativní novinkou na českém trhu i když v jiných evropských zemích již nějakou dobu funguje. Jedná se o systém dálkového ovládání, které probíhá přes ovladač či přes mobilní aplikaci vašeho chytrého telefonu. Unikátní vlastností systému Somfy io-homecontrol® je, že přenos informací probíhá v obou směrech. Vždy tedy budete mít prakticky ihned zpětnou vazbu z vašeho domácího zařízení, zda povel provedlo či ne. Výhodou je také užívání více kmitočtů, kdy se ze tří kmitočtů vždy vybere ten nejvhodnější, aby byl zajištěn spolehlivý přenos. Je jím možno ovládat, obdobně jako u RTS a drátového řízení, veškeré stínění jako jsou vnitřní i vnější rolety, žaluzie, garážová vrata, osvětlení, vytápění či domovní dveře či střešní okna – to vše jedním dálkovým ovladačem či mobilní aplikací. Řídící systém Somfy io-homecontrol® je primárně určen pro rezidenční využití a k tomuto účelu jsou k dispozici dvě kompaktní cesty, po kterých lze k tomuto řešení kráčet. Prvním komplexnějším je TaHoma® a druhým jednodušším je systém Connexoon®.
Connexoon®
Foto-Somfy---Connexoon

Foto-Somfy—Connexoon

Systém Connexoon® vám umožní zvolit ze tří možných aplikací automatizace vaší domácnosti popřípadě kombinace dvou. Připojit můžete až 40 zařízení a u připojených zařízení vždy víte, jaká je jejich aktuální poloha a navíc lze vše pohodlně ovládat mobilní aplikací
Foto-Somfy---Connexoon

Foto-Somfy—Connexoon

ŘÍZENÍ-SOMFY Window

S aplikací Connexoon Window můžete pohodlně ovládat vaše rolety či žaluzie . Může si současně nastavit až 4 scénáře stínění a nechat techniku ať pracuje za vás.

ŘÍZENÍ-SOMFY-2 Terrace

Aplikace Connexoon Terrace vám zajišťuje automatizaci stínění na vaší terase. Ať už markýzy, pergoly, screenové rolety či osvětlení vše lze ovládat kompaktně a jednoduše.

ŘÍZENÍ-SOMFY-3 Access

Bezpečnost nikdy nebyla pohodlnější. S aplikací Connexoon Access zajistí to, že váš domov bude otevřen pouze pro vás či vaše blízké. Ať se jedná o garážová vrata, vjezdové brány, zabezpečovací systémy, dveřní zámky či vnější osvětlení.

TaHoma®

Foto Somfy — tahoma-03

Foto-Somfy---TaHoma®

Foto-Somfy—TaHoma®

Systém TaHoma® v sobě kloubí veškeré moderní možnosti inteligentního ovládání domácnosti od Somfy. Zařízení ve své domácnosti můžete ovládat prostřednictvím internetu přes váš smartphone, tablet či počítač. Přehledné rozhraní a intuitivní ovládání činí z tohoto systému řešení opravdu pro každého. Okamžitá zpětná vazba vám ukáže, zda zadané úkoly byly provedeny, popřípadě zda se nesetkaly s nějakou překážkou.
K tomuto řídícímu systému je možné připojit až 100 io zařízení a současně je také zpětně kompatibilní s protokolem RTS, což vám umožňuje opravdu nevídanou variabilitu a pohodlí. Je zde možné nastavení až 20 různých scénářů včetně možnosti tvorby podmíněných scénářů, kdy jsou příkazy závislé na vyhodnocení čidla.   Příklad scénáře: Při odjezdu do práce z auta spustím scénář „ODJEZD“, zavře se za mnou brána, zamknou zámky, spustí rolety, sbalí markýza na terase, kotel přepne do úsporného Eko režimu, je-li den zhasnou zapomenutá světla … pokud doma nastane nežádoucí stav, informuje mne SMS nebo emailem A jestli jsem zapomněl klíče doma, otevřu si večer zase smartphonem. Kompatibilita značekVelkou výhodou a současně přidanou hodnotou je kompatibilita systému TaHoma® nejen s více než 100 výrobky od Somfy, ale také s produkty dalších předních značek na trhu. V případě tohoto systému se jedná o budoucí standard v oblasti technologie budov. Dlouhodobě je tedy zaručena komunikace mezi ovládanými prvky a standard odpovídá nejnovějším evropským normám a nařízením EN 300-220.

KOMFORTNÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ

Foto-Somfy---větrná-čidlaFoto-Somfy---otřesová-čidlaTyto moderní systémy budou hlídat samy váš komfort za vás. Vy tak můžete trávit maximum času se svými blízkými a nemusíte se o nic starat. V tomto vám pomohou větrná čidla. Větrné čidlo se skládá z konzolky a větrníku. Když větrník zaznamená větší vítr než je nastavený, vytáhnou stínící prvek, aby nedošlo k jeho poškození nebo hůře újmám na zdraví či majetku. U markýz se doporučuje použití otřesového čidla, které se instaluje do předního profilu markýzy. Když se tento přední profil rozkmitá v důsledku velkého větru, dá toto čidlo povel k zasunutí markýzy.
Foto-Somfy---sluneční-čidlaFoto-Somfy---tepelná-čidlaDále také sluneční čidlo, které zareaguje na sluneční záření a automaticky nastaví stínění do požadované polohy. Také je možné použít teplotní čidlo. Když potom teplota, ať už v interiéru či exteriéru stoupne či klesne nad určitou mez, opět dojde k nastavení vašich zařízení do požadované polohy. Foto-Somfy---dešťová-čidlaNapojit lze také dešťové čidlo. To oceníte zejména u pergol s otáčecími lamelami, kdy při dešti dojde automaticky k uzavření střechy a vy se tak můžete dál nerušeně bavit s přáteli bez nutnosti reagovat na změnu počasí.

INTELIGENTNÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ

Foto Somfy --thermostat-ecoVětšinou se stává, že spoustě lidí není vlastně ani jasné, co všechno pro vás můžeme ve věci domácí automatizace udělat. K dispozici je velmi široká nabídka ovladatelných prvků. Zde uvedeme alespoň několik nejužitečnějších z nich. Automatizace domácího vytápění je jednou z nejvíce požadovaných finančních úspor ze strany zákazníka. Za chladných zimních večerů oceníte zejména programovatelnou termostatickou hlavici. Termostatická hlavice umožňuje nastavení teploty přímo tlačítky na svém těle. Ideální variantou je spojení s jednotkou TaHoma®, díky které si můžete nastavit časové programy a topné režimy tak, aby váš večer po návratu ze zaměstnání už nikdy nebyl chladný. Sama také rozpozná, že větráte a dané topení vypne. Alternativou k ovládání topení je také nástěnný termostat Somfy kompatibilní se systémem chytré domácnosti TaHoma®. Tento termostat v drátové či bezdrátové verzi umožňuje dálkové ovládání kotle a tím řízení pokojové teploty. Foto-Somfy---automatizace-zámkyFoto-Somfy---detektory-pohybu V zájmu o automatizaci zabezpečení domu je možné přidat také zámky a popřípadě i alarm kompatibilní se systémem TaHoma®. Už nikdy nebudete přemýšlet nad tím, jestli jste ráno při odchodu z práce uzamkli svůj domov. Jen se podíváte na svůj telefon a uvidíte stav zabezpečení vašeho domu. Může se stát, že si vaše děti zapomenou klíče a nebudou se moci dostat odpoledne po škole domů. Nevadí, vy jim můžete na dálku odemknout a dál nerušeně pokračovat v práci. Tento systém můžete také doplnit například detektory rozbití skla či detektory pohybu pro lidi či zvířata.

AUTOMATICKÁ REGULACE OSVĚTLENÍ V BUDOVÁCH

Ve spolupráci dvou předních výrobců Somfy a Philips dalo vzniknout jedinečnému konceptu automatické regulace osvětlení v kombinaci se stínícími prvky na základě aktuálního počasí venku. Zataženo – Polojasno – Jasno
Foto Somfy

Foto Somfy – Přirozené osvětlení: minimální Umělé osvětlení: maximální

Foto Somfy

Foto Somfy – Přirozené osvětlení: střední Umělé osvětlení: střední

Foto Somfy

Foto Somfy – Přirozené osvětlení: maximální Umělé osvětlení: maximální

GRAF– Omezení spotřeby energie chlazení budov Je naprosto nezbytné zabraňovat přehřívání budov během letních měsíců a současně minimalizovat nutnost použití umělých chladících systémů, které jsou velmi náročné na energii. Systém uzavře obálku budovy proti přímým slunečním paprskům. – Omezení spotřeby energie umělého osvětlení budov Umělé osvětlení je nejen v komerčních budovách jedním z hlavních energetických konzumentů. Je důrazně doporučeno toto umělé osvětlení kombinovat s přírodním slunečním světlem za účelem úspory energie. Systém maximálně využije možnosti přirozeného osvětlení a v případě potřeby pouze dosvítí umělými světly. – Omezení spotřeby energie na vytápění budov U většiny budov jsou také poměrně markantní náklady na vytápění. Opět je důrazně doporučeno užívat v maximální míře tepelné zisky ze slunce během chladných období roku. Zde systém nechá vniknout maximum slunečních paprsků do interiéru za účelem minimalizace potřeby vytápění.

ANIMEO

Foto Somfy -- animeoFoto Somfy -- animeoSystém animeo se používá pro centrální řízení exteriérových či interiérových stínících prvků. Ovládané prvky se člení do zón, které vždy mohou obsahovat určitý počet motorů. Základní členění animea můžeme chápat jako Animeo Solo 1, kdy lze ovládat jednu zónu až do počtu 400 motorů a Animeo Solo 2, se kterým lze ovládat 2 zóny do počtu až 800 motorů. Prémiovou třídou tohoto typu ovládání pro střední až velké budovy je Animeo IB+, se kterým lze řídit až 16 zón. Toto řízení funguje na klasických drátových motorech a celé řešení je následně ovládáno sběrnicí. Samozřejmostí je napojení venkovních čidel na vítr, slunce déšť či teplotu

POHONY 24V

Foto Somfy -- Roll Up WireFree RTSZ hlediska motorických stínících prvků, či vlastně jakýchkoliv prvků na motor, je nutné myslet také na to, jakým způsobem se bude motor napájet. Pokud víme dopředu, že jsou od interiéru tyto prvky navrženy, je ideální přípravu řešit již ve fázi projektové dokumentace a tento přívod nutný pro funkci motoru zanést tam. Ne vždy ale máme tuto možnost, zejména pokud přidáváme tyto prvky až dodatečně. Zde je možno použít motory na 12/24 V. K těmto motorům není nutné přivádět silný kabel ale jen slabou dvoulinku, kterou snáze ukryjete. Výhodou onoho samotného napětí je také to, že není tak vysoké, aby při eventuálních nehodách ublížilo na zdraví.

POHONY NA BATERIE

Pohony na baterieMůže se také stát, že provedení motorizace ve variantě 12/24 V ani 230V nelze použít prostě z toho důvodu, že při prováděné rekonstrukci na požadované místo žádný kabel přivést nelze. V takovém případě pro vás máme velmi elegantní a minimalistické řešení pohodnu napájeného na baterie. Zde se často setkáváme u svých klientů s obavou, že baterie budou muset měnit příliš často. Samozřejmě záleží na typu stínícího prvku a jeho intenzitě používání ale např. u interiérové látkové rolety při běžném provozu je nutná výměna baterií jen každé 2-3 roky. Konkrétně u této rolety je toho docíleno pomocí důmyslné soustavy pružin, která snižuje skutečnou hmotnost látky a tím snižují potřebu energie. Některé další typy bateriových pohonů obsahují baterie, které lze speciálními nabíjecími adaptéry nabíjet přímo v pohodlí vašeho domova. Jisté omezení se naskýtá při napájení bateriemi, kde je omezení například maximálními rozměry nebo obecně hmotností prvku. Nejběžnější použití bateriového napájení je u látkových rolet, ale lze je použít i pro římské rolety, rolety den a noc, nebo pro závěsy. Pro přesnější informace není nic jednoduššího, než kontaktovat naše odborné obchodníky, kteří Vám rádi poradí s výběrem nejvhodnějšího systému.

ZÁVĚSOVÉ SYSTÉY GLYDEA A IRISMO

Foto Somfy -- Glydea with a railmontáž-standardní-a-do-pohleduZa zvláštní zmínku určitě stojí motorické závěsové systémy Somfy s názvy GLYDEA a IRISMO. Jedná se o interiérové motorické závěsové kolejnice, jejichž tvar i konfiguraci přizpůsobíme přesně podle vašich představ. Na těchto kolejnicích lze provádět tak ohyby, abychom byli schopní se maximálně přizpůsobit vašemu innteriéru. Na výběr jsou dva typy pohonů pro systém Glydea a to s přijímačem pro dálkové ovládání a drátový motor 230V vždy ve dvou výkonnostních variantách dle typu látky závěsu. Pokud by snad nabídka těchto pohonů nebyla pro váš interiér dostatečná, nabízíme také IRISMO pohony na 24V a také kompletně bateriový pohon s nabíjecím adaptérem. Zvláštností těchto kolejnic Somfy je funkce TOUCH MOTION, kdy lze závěs rozpohybovat pouhým lehkým zatažením za látku. Rychlost posuvu závěsu je též nastavitelná v krocích od 12,5cm/s až po 20cm/s. Kolejnice je na konci (buď levé nebo pravé straně) zakončena motorem, který je standardně otočen dolů, ale v případě potřeby tento motor skrýt např. do sádrokartovnového podhledu, je zde možnost také otočení nahoru. Závěsy se pyšní velmi nízkou hladinou hluku motoru 44 dB(A), díky čemuž zůstane váš odpočinek ničím nerušen. Navíc tyto kolejnice si jako hotové výrobky od listopadu 2017 sami sestavujeme v naší výrobní hale za účelem dosažení lepších dodacích termínů pro v

PROFESIONÁLNÍ KVALITA A SERVIS

zárukaNaše nabídka stínících prvků pochází výhradně od renomovaných evropských výrobců s dlouholetou tradicí a kvalitním zpracováním. Ne vždy je ovšem kvalitní produkt zárukou bezproblémového užívání a spokojeného klienta. V tomto ohledu je velmi důležitý kvalitní servis, prováděný techniky s profesionálními znalostmi a několikaletou praxí. A právě na kvalitní servis týkající se nejen instalace a provozu, ale také správného poradenství a návrhu pro naše klienty se naše společnosti, značky DIAMOND DESIGN soustředí. Proto na našich showroomech naleznete vždy ochotný a profesionálně vyškolený personál, schopný zodpovědět všechny vaše dotazy týkající se našich produktů a kvalitní poradenský a technický servis.

Naši technici mají dlouholeté zkušenosti v oblasti stínící techniky a pergol, a to nejen s jejich návrhy a instalací, ale také záručním a pozáručním servisem. Právě tito lidé jsou pro Vás velmi důležití, jelikož samotný produkt je sám o sobě jen částí realizace. Ať již řešíte motorizaci pergol, markýz, žaluzií či rolet, naši technici si téměř vždy vědí rady a prvky vám vždy správně nainstalují a nastaví. Z toho důvodu mají naši technici elektro vzdělání a zkoušky pro instalaci a servis těchto zařízení. Dále se pak vzdělávají v oboru ovládacích technologií, aby byly vždy schopni uspokojit požadavky našich klientů. Díky spojení kvalitního produktu a profesionálního servisu poskytujeme na většinu pohonů záruku 3 let. Kontaktujte nás Kontaktujte nás